آموزش کامل نصب SQL Server 2019 :
توجه داشته باشید شما ابتدا باید فایل ISO یا فایل نصبی نرم افزار SQL Server 2019 را یا از طریق سایت مایکروسافت به طور مستقیم و یا از طریق سایت های ایرانی که این نرم افزار را همراه با لایسنس آن قرار داده اند دانلود کنید.
پس از دانلود نرم افزار پوشه دانلود شده را باز کرده و فایل setup.exe را اجرا کنید.
نصب sql

با باز شدن پنجره SQL Server Installation Center از سمت چپ بر روی گزینه Installation کلیک کرده و سپس از New SQL Server stand-alone installation … را انتخاب کنید تا مراحل نصب SQL Server شروع شود.

نصب sql


در مرحله اول شما باید نسخه ای که قصد نصب آن را دارید انتخاب کنید. اگر شماره سریال یا product key نرم افزار را دارید گزینه Enter ther product key را انتخاب کرده و سریال را وارد کنید در غیر این صورت گزینه Specify a free edition که نسخه رایگان و محدود (180)

نصب sql


در مرحله License terms باید قوانین نرم افزار را با فعال کردن گزینه I accept the license terms قبول کرده و بر روی Next کلیک کنید.

نصب sql


مرحله Microsoft Update گزینه Use Microsoft Update to check for updates را غیرفعال کرده و به مرحله بعد بروید.

نصب sql


مرحله Feature Selection برای انتخاب ویژگی هایی است که تمایل دارید با SQL Server نصب شوند. این گزینه ها را می توانید متناسب با نیازی که سرور و نرم افزار دارید انتخاب کنید اما توجه داشته باشید در آینده نیز می توانید اگر نیاز داشتید این موارد را نصب کنید. شما می توانید از طریق گزینه Instance root directory محل نصب را مشخص کنید و بر روی Next کلیک کنید.

نصب sql


در مرحله Instance Configuration می توانید با انتخاب گزینه Default Instance نام پیش فرض را انتخاب کرده و یا با فعال کردن گزینه Named instance نام دلخواه خود را وارد کنید به مرحله بعدی بروید.

نصب sql


مرحله Server Configuration برای انتخاب تنظیم سرویس است. شما می توانید Startup Type هر گزینه را روی حالت Automatic یا Manual تنظیم کنید. پیشنهاد می شود بر روی حالت خودکار یا Automatic قرار دهید و چک باکس گزینه Grant Perform Volume Maintenance Task را فعال کرده

نصب sql


و سپس وارد تب Collation شده و از لیست مربوطه آیتم SQL_Latin_General_CP1256_CI_AS را انتخاب میکنیم به صورت زیر سپس به مرحله بعدی بروید.

نصب sql


در مرحله Database Engine Configuration می توانید تنظیمات مربوط به دیتابیس را انجام دهید. در تب اول شما می توانید حالت تایید اعتبار را انتخاب کنید. حالت Windows authentication mode از تایید اعتبار ویندوز استفاده کرده و تنها کافی است که admin را مشخص کنید اما اگر حالت Mixed Mode را انتخاب کردید باید یک پسورد نیز مشخص کنید و به مرحله بعدی بروید

نصب sql


پس از این سایر مراحل را نیز بر روی Next کلیک کنید تا به مرحله Ready to Install برسید. بر روی گزینه Install کلیک کنید تا مراحل نصب نرم افزار شروع شود.

نصب sql


پس از پایان نصب بر روی Close کلیک کنید تا فرآیند نصب به اتمام برسد. حال می توانید از دیتابیس SQL Server بر روی سرور خود بهره ببرید. برای اتصال به SQL Server و مدیریت دیتابیس می توانید از نرم افزار SQL Server Management Studio استفاده کنید.

نصب sql


شما باید نرم افزار SQL Server Management Studio را روی ویندوز سرور نصب کنید تا امکان مدیریت دیتابیس و SQL برای شما فراهم باشد.

نصب sql


نصب SQL Server Management Studio روی ویندوز سرور
در این قسمت نصب و کانفیگ SQL Server روی ویندوز سرور 2019 به پایان رسید. از اینجا به بعد شما باید نرم افزار SQL Server Management Studio را روی ویندوز سرور نصب کنید تا امکان مدیریت دیتابیس و SQL برای شما فراهم باشد.
نصب SSMS می تواند چند دقیقه ای زمان نیاز داشته باشد و با پایان نصب بر روی گزینه Close کلیک کنید.
نصب sql